Välkommen till Världsnaturfonden WWFs frågeforum! Här kan du ställa frågor om våra projekt samt hur du kan stödja vårt arbete. Behöver du snabbare svar kan du ringa Givarservice på 08-624 74 14 eller mejla givarservice@wwf.se
Världsnaturfonden WWF kämpar för att skydda de mest hotade och unika arterna och livsmiljöerna på planeten. Vi arbetar också för att mänskligheten ska fördela jordens resurser rättvist och använda dem på ett hållbart sätt. För att nå våra mål jobbar vi såväl på politisk nivå som ute i fält och i tätt samarbete med lokalbefolkningar runt om i världen. WWF finns i över 100 länder, har fler än fem miljoner supportar och driver tusentals projekt inom allt från tjuvjaktsbekämpning till klimatsmarta energilösningar. I det här viktiga arbetet behöver vi ditt stöd. Välkommen att läsa mer och engagera dig!
Hej,
Ja, det går att köpa ASC-odlad lax från Norge, bland annat har både Coop och Hemköp det i sitt sortiment. Dock kan tillgången variera mellan butiker. Som det ser ut i nuläget så är efterfrågan på ASC-certifierad lax mycket stor och överstiger utbudet, men allt fler odlingar i Norge blir certifierade så vi kommer garanterat se mer ASC-certifierad lax i fiskdiskarna framöver.
Mvh,
Karin Glaumann
WWF - Hav och Fiske expert